Uchodźcy, którzy chcą lepszego życia!

wtorek, 8 września 2015 | 13 komentarzy
Miałam, dość nietypowo sytuację około dwóch miesięcy temu-napisał do mnie na facebooku, chłopak (chyba muzułmanin), który mieszkał i pochodził z Syrii ( pisał na pewno z Syrii, ponieważ wyświetlało mi się miejsce skąd piszę)- więc nie kłamał. Napisał taką wiadomość po angielsku ,,że jest młodym chłopakiem, bardzo silnym i gotowym do każdej pracy za małe pieniądze, żeby mu pomóc, bo w jego kraju jest wojna i jest tam źle. Poprosił o pieniądze na samolot i o miejsce do zamieszkania''- Nie odpisałam nic, później pisał jeszcze kilka razy. Tak pomyślałam, teraz gdy tak głośno jest o uchodźcach, że może potrzebował pomocy, a ja nawet nie zareagowałam, nie zrobiłam nic, przez zwykłą obojętność!!!
Ciężko jest zająć jakiekolwiek stanowisko w sprawie uchodźców, gdyż tak naprawdę jest to ciężki temat i problem do rozwiązania. Europa stoi w obliczu największej od dziesięcioleci napływu emigrantów. Powstaje problem-co zrobić z tyloma ludźmi, którzy uciekają  przed głodem, wojną, śmiercią, prześladowaniem? - którzy chcą po prostu  lepszego życia i szukają u nas schronienie.

Jak się powinna zachować Europa, człowiek, każdy z nas osobna?
- jeżeli w ich kraju jest wojna, a każdy chcę żyć w spokoju i w ciszy,
czy nie ma prawa by żyć?, by szukać schronienia ?- i uciec od śmierci i w ten sposób ratować siebie, dzieci i swoje rodziny.

Temat od kilkunastu dni jest bardzo gorący, oglądając wiadomości w telewizji, czytając artykuły w internecie w prasie widzimy ogromną krzywdę ludzką czy pamiętacie ciężarówkę pełną zwłok, którą  pracownik służby utrzymania autostrady odnalazł - zginęło tam 71 osób, jak to musiała być straszna śmierć.
Cała sprawa wywołała oburzenie na świecie i pokazała jakie niesie ryzyko,dla setek tysięcy migrantów i uchodźców, którzy postanawiają uciec przed przemocą i biedą na Bliskim Wschodzie oraz w Afryce i osiedlić się w Unii Europejskiej.

Ciężko czasami walczyć ze strachem, ale trzeba wykazać dużą odwagi i zaparcia by pomóc drugiej osobie bez żadnych profitów, tak nadzwyczajnie z ludzkiej życzliwości, uprzejmości... z serca. Nie można szufladkować ludzi że jak ,,muzułmanie'' to na pewno terroryści, tak samo można powiedzieć o polakach, że polak to złodziej i pijak. - są jednostki, które się wyłamują , jak wszędzie. Nie możemy stać się obojętni na ludzką krzywdę. Wiadomo wiele z nas będzie tym wszystkim przerażona i będzie mówić niech idą skąd przyszli - lecz myślę, że każdy jest człowiekiem i zasługuję na godne życie w swoim czy innym kraju.

Miliony Polaków są emigrantami. Większość jedzie tam, gdzie będzie im się lepiej żyć, gdzie państwo jest bogatsze i ma większe zaplecze socjalne.Dużo się słyszało o polakach, którzy jechali do innego państwa na wakacje,na ślub do rodziny tylko na weekend na kilka dni, a  zostawali tam na długie lata lub całe życie - sama znam takie przypadki..

Trzeb się zapytać co robi Państwo, żeby pomagać, zapobiegać? takim sytuacjom?!

Myślę, że powinni pomagać uchodźcom u nich w kraju, zrobić wszystko żeby ludzie przestali się bać, żyli godnie i w spokoju. Zapobiegać wojnom i atakom - lecz to tak łatwo powiedzieć, trudniej zrobić...i dlatego jest jak jest...i będzie pewnie jeszcze gorzej!!!

Co o tym myślicie i jakie stanowiska zajmujecie?
Łatwo jest oceniać innych z perspektywy wygodnego, lepszego życia,
gdy ma się dom, rodzinę, praca i jedzenie!!!
Pomyślcie nad tym...

...Mam cichą nadzieję, że to nie jest zaplanowana, gigantyczna akcja kolonizacji Europy....

Sylwia


13 komentarzy

 1. Pomyśl w drugą stronę, czy oni by nas przyjęli? Chyba tylko po, by nami poniewierać, ponieważ nie mają żadnego szacunku do nikogo, kto nie wierzy w Allaha. Ci ludzie nie rozdzielają wiary, od życia świeckiego w społeczeństwie. Jestem absolutnie przeciwna przyjmowaniu ich do Europy. Jeśli pomoc to na miejscu.

  OdpowiedzUsuń
 2. Wiem, że ich religia to całe ich życie jest bardzo rygorystyczna. Dokładnie dlatego, powinni otrzymać pomoc w swoim kraju, żeby nie było takich sytuacji jak teraz.
  Pomagać zawsze trzeba i każdemu. Wiem, że wszystko może wyrwać się z pod kontroli, i odnieść odwrotny skutek.

  OdpowiedzUsuń
 3. Mieszkam w Irlandii już prawie dwa lata, jest tu mnóstwo emigrantów z całego świata i mnóstwo muzułmanów: Pakistańczyków, Malezyjczyków, Somalijczyków, Algierczyków, Libijczyków, Bośniaków, itp. Ciężko jest obecnie znaleźć dom czy mieszkanie aby nie mieć ich za bezpośrednich sąsiadów. Muzułmanie w Irlandii dobrze wykorzystują naiwność zachodu, budują swoje islamskie centra i minarety. Za kilka lat to samo może stać się w Polsce. Tak jak napisałaś jest to ciężki temat i problem nie do rozwiązania i szczerze mówiąc męczące jest czytanie o nim co chwila na fb i w innych mediach. A Ci co tak nawołują do pomocy uchodźcom nie mieszkali chyba nigdy za granicą i nie mają pojęcia o kulturze islamskiej. Pozdrawiam Gosia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeżeli człowiek nie żyje wśród takich ludzi to nie ma pojęcia, o ich kulturze, religii. Dzięki, że podzieliłeś się swoim spostrzeżeniem.

   Usuń
 4. bardzo ciężko odpowiedzieć
  pomóc?
  czy nie pomagać?
  ludzie muszą żyć w zgodzie ze sobą
  ,,zgoda buduje,niezgoda rujnuje,,
  tyle w temacie

  OdpowiedzUsuń
 5. Głupio nie pomóc w trudnym, czy nawet tragicznym położeniu, jednak przyjmowanie ich do kraju, spowoduje za parę lat problemy, z którymi borykają się już inne państwa zachodnie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie, ale co zrobić z ludźmi, którzy już dotarli do innych państw - odesłać ich z powrotem ? Dylemat straszny

   Usuń
 6. Zacznę tak od końca, ale ostatnie zdanie zaczyna wydawać mi się coraz bardzie prawdopodobne, niestety. Uważam, że problem powinno się rozwiązać tam, gdzie powstał. Polska nie jest w stanie przyjąć tyle uchodźców, u nas jeszcze wiele spraw "kuleje". Młodzi Polacy mają problem samodzielnie stanąć na nogi, emerytom ledwo starcza pieniędzy, u lekarzy kolejki, operacje za 2 lata...nie wyobrażam sobie napływu osób o kompletnie innej mentalności i kulturze.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wczoraj specjalnie włączyłam, informacje 24, by wysłuchać co inni o tym mówią. Opinii jest tyle co osób. Myślę, że czas pokaże co to będzie i tak naprawdę ile polska przyjmie uchodźców. Nam zwykłym obywatelom pozostaje tylko czekać, bo tak naprawdę nie mamy na to wpływu - Głowy państwa za nas zdecydują

   Usuń
 7. Niestety Polacy są tak uprzedzeni do innych narodów, że ciężko będzie zasymilować się uchodźcom nawet, gdy już tu zamieszkają. Każdy myśli tu wyłącznie o sobie... Smutne.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. nie znamy ich kultury, a oni naszej. Każdy się boi tego, czego nie zna.

   Usuń
 8. Mnie to śmieszy że nasz piękny kraj ma zamiar przyjąć ok. 10 tys imigrantów. Dostaną mieszkanie, pewnie prace, jakiś zasiłek. A co z nami? Młody człowiek po studiach nie może znaleźć pracy, nie mówiąc o mieszkaniu na który zaciąga kredyt na 30 lat. Co do naszego kraju jestem przeciwna, bo nas na to po prostu nie stać. Po za tym jeśli nawet będą się osiedlać u nas będą prześladowani.

  OdpowiedzUsuń

SZABLON BY: PANNA VEJJS.