Jak napisać dobre CV ?

środa, 4 listopada 2015 | 2 komentarze
Szukasz pracy? nie wiesz jak się zabrać do napisania CV? - które ma Ci pomóc w uzyskaniu pracy.
Tu znajdziesz kilka porad jak napisać dobre CV z punktu widzenia kadr i samego pracodawcy.

Trzeba pamiętać, że pierwszy kontakt z naszym przyszłym pracodawcą jest w momencie składania aplikacji na dane stanowisko pracy. Wtedy już możemy się zaprezentować - oczywiście z tej dobrej strony. Często jednak CV trafia na początku do działu kadr, gdzie dopiero później trafią tak naprawdę do rąk pracodawcy, więc nasze CV musi być naszą wizytówką, ma przekonać naszego przyszłego pracodawcę do tego, aby się z nami przynajmniej umówił na rozmowę kwalifikacyjną - wtedy mamy już połowę sukcesu.
***
Pracuję w kadrach, a więc temat rekrutacji jest mi bliski chcę go wam przybliżyć z mojego punktu widzenia, dać kilka wskazówek na co sam pracodawca zwraca uwagę i jak je ocenia.
Nie muszę pisać że nasza aplikacja powinna być starannie napisana i dostarczona nie pogięta, nie
wymiętolona lub zmoczona przez akurat padający deszcz :) - uwierzcie wszystko się może zdarzyć w końcu droga do przebycia jest długa:)

1. CV musi być napisane na komputerze
Żyjemy w dobie cyfryzacji, więc nie wyobrażam sobie żeby CV mogło być inaczej napisane niż na komputerze. Jeżeli nie potrafimy napisać sami, albo nie posiadamy komputera proponuję poprosić o pomoc kogoś bliskiego lub skorzystać z kafejek internetowych. Odpowiednia wielkość liter to 12, czytelna czcionka, a nie jakaś wymyślna i fikuśna. Ma być ładnie, czytelnie i przejrzyście:)

2. Zdjęcie
Zdjęcie jest bardzo ważne, bo to na nie pracodawca zwraca uwagę na samym początku. Niech zdjęcie będzie najlepiej legitymacyjne, wygląda bardzo ładnie i elegancko. Żadnego zdjęcia np. z wakacji, albo imienin u wujka lub z sesji zdjęciowej typu bikini :)- wiecie o co chodzi.

3. Telefon
Tu bywa różnie, często na CV jest telefon, a to do mamy do brata lub nawet do sąsiadki. Przyszły pracodawca zazwyczaj kontaktuję się z nami przez telefon lub e-mail, więc podając jakiś numer telefonu musimy być świadomi, że w każdej chwili może do nas zadzwonić, dobrze by było, żeby właśnie wtedy odebrać go samemu i móc porozmawiać.

4. E-mail
Błagam na litość nie żadne: kicia156, misiaczek86 lub prosiaczek1993 :) Założenie poczty to kilka minut, więc najlepiej założyć nową która będzie składać się z imienia i nazwiska! Bardzo istotne

5 .Zainteresowania 
Wiadomo że sport, muzyka, podróże ( itp. itd. ) zazwyczaj na każdym CV jest to samo warto napisać o swojej pasji która akurat może zaskoczyć naszego przyszłego pracodawcę. Jeżeli naprawdę lubimy ten sport to napiszmy jaki? lub jaką muzykę.

Bardzo ważne jest to, aby dostarczyć swoją aplikację osobiście do rąk samego szefa, gdyż wtedy będziemy wiedzieli że nasze CV do niego dotarło, lecz nie zawsze jest to możliwe, więc składając dokument do kadr poprośmy o pieczątkę przyjęcia  takowego CV, aby mieć potwierdzenie jego złożenia. Wiem z doświadczenie, że nie zawsze może trafić do przełożonego :)
Jeżeli jednak nie macie czasu, ochoty lub brak wam kreatywności, można skorzystać z DARMOWYCH szablonów w internecie, które naprawdę są łatwe, szybkie i proste w obsłudze. Sama korzystałam z nich niejednokrotnie, aby napisać CV dla siebie lub innej osoby. ----- generator CV.

Sylwia

2 komentarze

  1. Co do zdjecia...wedlug mnie powinno odchodzic sie od tego trendu, bo to jednak moze wplywac negatywnie na odbior naszej osoby. Np. W Anglii nie wysyla sie CV ze zdjeciem, bo posadzano wiele o osob o dyskryminacje rasowa i plciowa. Co o tym myslisz?

    OdpowiedzUsuń
  2. Masz rację i zgodzę się z Tobą, że nie powinno być zdjęcia,gdyż pracodawca lub osoba która zajmuję się rekrutacją może oceniać nas przez pryzmat naszego wyglądu co może mieć kluczowe znaczenie przy wyborze osoby do pracy.

    OdpowiedzUsuń

SZABLON BY: PANNA VEJJS.